Ukończyłem kulturoznawstwo (zarządzanie instytucjami kultury) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2009). Moje umiejętności doskonaliłem w Akademii Telewizyjnej (2016) oraz kursie aktorsko-dubbingowym w Film Factory Studio (2018) w Warszawie.

W latach 2010-2018 grałem w spektaklach dla Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Aktualnie jestem aktorem teatru Atofri, w którym występuję przed najmłodszą publicznością w kraju i za granicą. W latach 2006-2021 współpracowałem ze Studiem Teatralnym PRÓBY w Poznaniu. Aktorstwo to moja pasja i narzędzie, które pozwala mi jeszcze lepiej interpretować czytany tekst. Wielokrotnie wcielałem się w różnorodne postacie w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

Od 2017 roku jestem współzałożycielem i wiceprezesem Fundacji Słowo i Kropka. Współtworzę także projekt Naszeczytanie.pl, którego misją jest popularyzacja czytania oraz dbanie o dobrą kondycję języka polskiego.

Od 2018 roku nagrywam bajki edukacyjne do kursu lekarskiego Więcej niż LEK firmy bethink, z którego uczy się co 2. lekarz w Polsce!

Od 2021 roku jestem nowym lektorem w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu.

Można mnie usłyszeć w kryminalnych odcinkach na kanale Kryminatorium, na Spotify, Empik Go, Audioteka, aplikacji do medytacji Praktika,  współpracuję z wieloma prestiżowymi studiami jak Mikrofonika, powitania.pl, Stereotypstudio, Pic a voice, VOXstudio… 

Nagrywałem i współpracowałem przy nagraniach z : Janem Peszkiem, Tomaszem Knapikiem, Robertem Makłowiczem, Mikołajem Grabowskim,  Joanną Kołaczkowską, Czesławem Mozilem, Krystyną Prońko,  Zenonem Laskowikiem (Kabaret Tey), Dagą Grygorowicz (zespół DagaDana) i wieloma innymi…

Ponadto współpracowałem z Teatrem Polskim w Poznaniu, Grupą Artystyczną Illuminati, gdzie zawsze z najwyższą starannością wykonuję swoje artystyczne zadania, dbając o najwyższą jakość swoich przedsięwzięć i projektów.

Więcej: https://www.polscylektorzy.pl/wywiady/blizej-mikrofonu-pawel-wodczynski-poszedlem-w-formy-alternatywne